Jakiego zapachu nie lubi pies?

Każdy psiak ma wielokrotnie bardziej wyczulony nos od człowieka. W końcu zmysł węchu psa to jego główny sposób komunikacji. Dowiadują się, kto przechodził w danej okolicy, co w ,,trawie piszczy” i gdzie szukać psich przysmaków (chociaż nie zawsze tych zdrowych).

Przy tak doskonałym narzędziu, jak psi węch można się spodziewać, że są zapachy, których psy nie lubią. Zazwyczaj daje to psu sygnał, że dane miejsce jest niebezpieczne lub coś nie nadaje się do zjedzenia. Jakby nie patrzeć, nos psa to pierwszy system ,,ostrzegania”.

W tym artykule dowiesz się:

  • czego nie lubi wąchać pies?
  • jakie są konkretne zapachy, których nie lubi pies,,
  • jakie są zapachy, które psy preferują,
  • oraz jak nie zepsuć psiego legowiska zbyt intensywnym zapachem środków do czyszczenia.

Zapraszamy do lektury!

Jakich zapachów psy nie znoszą – 7 przykładów

Poniżej opisujemy zapachy nielubiane przez psy. Jest ich oczywiście dużo więcej, ale te 7 rodzajów oraz ich odmiany, czy pochodne, są najbardziej drażniące dla naszego pupila. Niektóre wykorzystuje się nawet w specjalnych środkach odstraszających psy, których właściciele używają np. podczas tresury, gdy szczeniak gryzie meble itp.

Ocet

Zapach octu jest równie nieprzyjemny dla ludzi co dla psiaków. Intensywny nieprzyjemny zapach drażni delikatny nos pupila i ostrzega, że przedmiot lub miejsce nie do końca są przyjazne dla psiaka.

Jeśli Twój pupil jest w trakcie nauki czystości i nadal załatwia się w mieszkaniu lub domu, warto przetrzeć octem miejsce, które sobie upodobał. Nie tylko drażniący zapach octu zniechęci pupila do załatwiania się, ale pozbędziemy się również zapachu moczu.

Cytrusy

Cytrus człowiekowi kojarzy się zazwyczaj przyjemnie i jest często używany w środkach czystości lub perfumach. Natomiast dla psa zapach cytrusów działa drażniąco i wywołuje np. kichanie.

Zapach cytrusów jest często używany w specjalnych treningowych środkach odstraszających psy, dzięki czemu możemy zniechęcić pupila np. do obgryzania mebli. Aromat cytrusów jednocześnie nie będzie nas drażnił tak jak np. wymieniony wcześniej ocet.

Zapachy cytrusowe dla psa absolutnie nie są szkodliwe, ale nie ma co wystawiać pupila na dłużej na nieprzyjemny zapach.

Perfumy

Dobrze dobrane perfumy są prawdziwą przyjemnością dla nas, ale psy nie lubią zapachu perfum, jeśli są zbyt ciężkie lub np. oparte na cytrusach. Jeśli Twój psiak nagle nie chce podchodzić i dać się pogłaskać, to zobacz w pierwszej kolejności, czy silny zapach nowej wody toaletowej nie jest zbyt mocny dla pupila. Nie da się ukryć, że pieski wolą naturalny zapach ukochanego właściciela!

Ostre przyprawy

Sól, pieprz, przyprawy w ogólności – ludzie nie wyobrażają sobie bez nich posiłków. Psom jednak nie są zupełnie do niczego potrzebne. Oczywiście wiele psów woli potrawy przyprawiane – jednak zwykle są to zwierzaki, które przyzwyczaiły się do mocnego smaku. Dlatego najlepiej od początku podawać psu pokarm bez przypraw.

Ostre przyprawy dla psa to zapach, który podrażnia delikatny psi nos, działa drażniąco na oczy i błonę śluzową jamy ustnej. Na liście tego, czego nie dawać psu do jedzenia jest też sól i inne przyprawy. Sól jest w stanie zaburzyć psi metabolizm, zatrzymać wodę w komórkach ciała, a nawet doprowadzić do śmierci psa. Ostre przyprawy nie są odpowiednie dla psów. Mogą podrażnić i zatruć, nie wpłyną za to korzystnie na psią karmę.

Pieprz

Wymienione wcześniej ostre przyprawy to zapachy, które nie cieszą się popularnością wśród psów. Do tego grona można również zaliczyć pieprz, którego intensywny aromat może niekorzystnie wpłynąć na czworonoga. Pieprz może podrażnić błony śluzowe, powodując nadmierne łzawienie oczu, a u psa można również zaobserwować wzmożone kichanie i prychanie.

Mimo to niektórzy ludzie wykorzystują pieprz jako środek odstraszający, na przykład w ogrodzie. Jeśli pies usiłuje wyrywać kwiaty z doniczek lub niszczyć je, rozsypuje się zmielone ziarna pieprzu na donicach. Pies, wyczuwając nawet delikatny zapach pieprzu, natychmiast się wycofuje i nie dotyka już kwiatów. Jeśli problem nadal będzie się pojawiał, warto rozważyć stosowanie specjalnych preparatów w sprayu przeciwko obgryzaniu, które zawierają naturalne składniki i nie szkodzą zdrowiu pupila.

Amoniak

Podobnie jak ocet, amoniak posiada intensywny zapach, który stopniowo ulatnia się, co również działa odstraszająco na psy. Często używa się go jako środka do neutralizowania nieprzyjemnych zapachów. Warto jednak zauważyć, że zapach amoniaku może utrzymywać się przez kilka dni po jego zastosowaniu.

Niektóre rośliny

Również zapach roślin może być nieprzyjemny dla psiaka, chociaż oczywiście nie wszystkich. Oczywiście prym będą wiodły tu drzewka cytrusowe oraz przyprawy, jeśli takie hodujemy w naszym ogrodzie.

Zapachy roślin dla psa zazwyczaj nie są szkodliwe, ale należy pamiętać, że występują również takie rośliny, które mogą być trujące dla naszego pupila. Zwłaszcza jeśli chcemy przygarnąć szczeniaka, który dopiero się uczy życia, warto pozbyć się takich roślin z domu lub dać je do niedostępnego dla psiaka miejsca.

psi węch

Jakie zapachy są uwielbiane przez psy?

Czy są jakieś zapachy, które psy uwielbiają? Oczywiście! Również chętnie je opiszemy, bo być może pomoże Ci to w wyborze perfum lub środków czystości.

Zapachy, które mają korzystny wpływ na psy, to między innymi:

  1. Wanilia – jej aromat potrafi uspokoić psa i obniżyć poziom stresu.
  2. Kokos – egzotyczny zapach pomaga psu się zrelaksować, ułatwia spokojne zasypianie i wydłuża czas snu.
  3. Lawenda – zapach fioletowych kwiatów zdaje się sprawiać psom przyjemność. Wiele zwierząt wykazuje duże zainteresowanie zabawkami nasączonymi lawendą.
  4. Imbir – aromat korzenia imbiru działa na psy uspokajająco, pomagając im zrelaksować się w stresujących sytuacjach.
  5. Zapach innych psów – czworonogi uwielbiają wąchać ślady pozostawione przez inne psy. Te zapachy dostarczają informacji i pozytywnie wpływają na nastrój psów.
  6. Twój zapach – nic nie przynosi większej radości psom niż zapach ich ukochanego człowieka.
węch psa

Jakiego smaku nienawidzą psy?

Oprócz zapachu warto również przyjrzeć się smakom, które mogą odstraszać nasze pieski lub sprawiać im dyskomfort. W końcu węch i smak to nierozłączne zmysły.

Pamiętajmy jednak, że w przeciwieństwie do zmysłu węchu, psi smak jest nieco gorszy. Ludzie mają ok. 9 tys. kubków smakowych na języku, podczas gdy psiaki – zaledwie 1,7 tys. Sprawia to, że pupil przywiązuje o wiele mniejszą uwagę do smaku niż do zapachu jedzenia, zabawek i innych rzeczy.

Psy, podobnie jak ludzie, są zdolne do odczuwania smaków słodkiego, gorzkiego, słonego i kwaśnego, chociaż na ogół nie przepadają za smakiem gorzkim.

Jednak są zwolennikami słodkiego smaku ze względu na obecność licznych receptorów smaku słodkiego. Te receptory reagują na furaneol – naturalną substancję odpowiedzialną za słodki smak, obecną w niektórych owocach. To dlatego część psów lubi spożywać owoce. Warto jednak pamiętać, że winogrona i rodzynki są trujące dla czworonogów i mogą prowadzić do ostrej niewydolności nerek. Ponadto, psy są znane ze swojej miłości do mięsa.

Legowisko dla psa – jak dbać o jego odpowiedni zapach i czystość

Przy omawianiu wszystkich tych aspektów nie można zapomnieć o miejscu, gdzie psiak spędza więcej czasu – czyli legowisko dla psa. Szczególnie ważne jest to przy czyszczeniu legowiska – absolutnie nie powinniśmy używać mocnych środków czyszczących, które podrażnią psi węch, a czasem nawet skórę.

Sam materiał legowiska dla psów powinien być odpowiednio dobrany, z neutralnym zapachem i stworzony z bezpiecznych materiałów. Absolutnie nie wolno również używać na legowisku odstraszaczy, nawet jeśli Twój pupil je gryzie. Inaczej miejsce wypoczynku już na długo skojarzy się z karą lub nieprzyjemną sytuacją.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart