Jak czyścić psie legowisko?

Czyszczenie psiego posłania jest jedną z najważniejszych rzeczy, które pomagają nie tylko dbać o zdrowie naszego pupila, ale również utrzymać jego kąt w czystości. W zależności od tego, jakiej rasy jest twój przyjaciel, usunięcie sierści psa może być trudne lub łatwe. Nawet jeśli pies nie gubi sierści, warto od czasu do czasu odkurzyć psie posłanie, żeby uniknąć gromadzenia się drobin, resztek jedzenia, a przez to – pasożytów.

Czyścić legowisko można na wiele sposobów i zależy to głównie od tego, z jakiego materiału jest psie legowisko oraz czy nasz psiak ma jakieś stany chorobowe. Legowisko chorego psa należy czyścić zdecydowanie częściej niż np. zdrowego, dorosłego psa.

W artykule opiszemy kilka możliwości, jak właściciel psa może zadbać o czystość psiego legowiska.

Kiedy można wyprać legowisko?

To, czy możemy prać legowisko psa, zależy w dużej mierze od materiału, z jakiego jest zrobione. Najczęściej pranie legowiska powinno przebiegać w niskiej temperaturze (30 stopni) oraz bez dodatku detergentów, płynów czy proszków, którymi sami lubimy traktować nasze ubrania. Jeśli nie wiesz, czy możesz czyścić posłanie psa w pralce, lepiej nie ryzykować, wytrzepać legowisko psa i przetrzeć je szmatką i ciepłą wodą.

Czasem do usuwania sierści zwierząt potrzebna jest naprawdę ,,mocna” artyleria i szmatka sobie nie poradzi. W takich przypadkach warto skorzystać nawet z rollera lub specjalnych szczotek i ,,wyczesać” legowisko pas.

Legowiska Zockiee (zarówno FLAX , jak i POLY) są zrobione z materiałów, które są odporne na zabrudzenia i zanieczyszczenia (tkanina WR). Nie da się z nich ściągnąć pokrowca, dlatego zalecamy mycie wyłącznie ręczne samą wodą lub gąbką z niewielką ilością detergentu. W przeciwnym razie wysokopuszysta gąbka w środku może się zbić (zwłaszcza, jeśli wypierzesz w zbyt dużej temperaturze).

Jak często przeprowadzić czyszczenie psiego posłania?

Na to pytanie nie mamy niestety jednoznacznej odpowiedzi. Dużo zależy od takich czynników jak:

  • czy masz w domu dużego psa, czy może małego,
  • czy twój pupil gubi dużo sierści,
  • czy po spacerze czyścisz łapy psa, żeby nie nanosił drobin do legowiska,
  • czy legowiska wykonane są z mniej lub bardziej wytrzymałych materiałów (niektóre legowiska można czyścić częściej),
  • czy posłanie pupila służy wyłącznie do spania, czy np. je tam przysmaki.
  • czy pies ma jakiekolwiek stany chorobowe,
  • czy legowisko jest ,,całe”, czy ma zdejmowany pokrowiec.

Jak widzisz, czynników jest naprawdę wiele, ale niezależnie od odpowiedzi na powyższe pytania, warto przeprowadzać regularne czyszczenie. Dzięki temu będzie służyć dłużej tobie i twojemu pupilowi.

Dlaczego warto odkurzać legowisko psa?

Podczas zwykłych codziennych czynności, po spacerze, po obiedzie, w legowisku psa może znaleźć się mnóstwo różnego rodzaju drobnych okruchów. Może to być ziemia, piasek, ale też właśnie resztki jedzenia – które długo leżąc, będą atrakcyjne dla pasożytów, pcheł i innych robaków.

Przy regularnym czyszczeniu legowisk odkurzaczem, możemy bez problemu pozbyć się zalegającej tam psiej sierści oraz innych elementów. Czasem nawet najmocniejszy odkurzacz może mieć problem z dotarciem do różnych zakamarków, dlatego na koniec można porządnie je wytrzepać. Dzięki temu, czyszczenie psiego posłania będzie maksymalnie skuteczne, a twój pupil może spać spokojnie w czystym legowisku.

jak czyścić psie legowisko

Psie legowisko i jego rodzaj – czy każde należy czyścić?

Nie każde legowisko będzie nadawało się do prania. Niektóre są stworzone z tkanin, które mogą ulec zniszczeniu w pralce. Problematycznym może okazać się pranie posłań wykonanych z pianki. Dotyczy to zazwyczaj samych poduszek, a nawet jeśli całe legowisko ma w środku piankę, to na 99% będzie miało zdejmowany pokrowiec, który śmiało możesz wyprać.

Najlepiej przed zakupem legowiska zrobić odpowiednie rozeznanie, czy według producenta możemy je prać w pralce.

Czyszczenie legowiska detergentami i płynami

W przypadku posłania naszego pupila ważna jest jedna zasada – nie powinniśmy używać żadnych środków piorących. Jest ku temu kilka ważnych powodów:

  • jeśli psie legowisko śmierdzi, zapewne chcemy szybko pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Tymczasem część używanych przez człowieka substancji może zaszkodzić naszemu pupilowi. W takim przypadku wystarczy woda i porządne przewietrzenie.
  • traktowanie legowiska psa odplamiaczem może i przywróci jego wygląd, ale może mocno zaszkodzić pupilowi przez żrący zapach lub działanie na skórę.

Podsumowując, nawet jeśli producent napisze, że środek jest nieszkodliwy, lepiej nie ryzykować zdrowia psa tylko po to, żeby pozbyć się psiej sierści z posłania. Jeśli chcesz zachować czystość, od czasu do czasu legowisko należy przetrzeć szmatką, odkurzyć i wytrzepać. To wystarczy, żeby zapobiegać przykrym zapachom i niewygodzie pupila.

1 thought on “Jak czyścić psie legowisko?”

  1. Pingback: Jak chronić psa przed kleszczami? - Zockiee

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart