Spanie z psem w łóżku – jak to z tym jest?

Niektórzy nie wyobrażają sobie spania bez ukochanej, włochatej kulki u boku. Inni uczą psiaki, że nie wolno spać na łóżku. To jak to w końcu jest? Czy zwierzęta w łóżku to dobry pomysł?

W tym artykule nie powiemy Ci, która opcja jest ,,prawidłowa”, bo uważamy, że to czy chcesz spać z psem w łóżku, powinno zależeć wyłącznie od Ciebie. Dowiesz się jednak między innymi:

  • czy można spać z psem w jednym łóżku przy problemach zdrowotnych?
  • jak oduczyć psa spania na łóżku (jeśli chcemy)?
  • jakie są korzyści ze spania z psem w łóżku?
  • czy wpuszczanie psa do łóżka grozi spaniem na podłodze? (z przymrużeniem oka!)

Zanim jednak zaczniemy, pamiętaj, że nawet jeśli pies lubi spać w łóżku, to powinien w domu lub mieszkaniu mieć swój ,,kącik” – czy to legowisko dla psa, czy poduszkę. Jest to ważne, ponieważ tak jak właściciel, psiak lubi czasem mieć spokój i chwilę wytchnienia.

Czy pies powinien spać w łóżku?

Nie ma powodu, by zabraniać psu, spać z nami w łóżku. To kwestia preferencji właściciela. Przeciwnicy takiej praktyki argumentują, że jest to niehigieniczne i niewygodne. Pies może przenosić różne insekty w swojej sierści, a nie zawsze jest codziennie kąpany, co może powodować nieprzyjemny zapach w łóżku. Jeśli to dla nas nie stanowi problemu, nie ma przeszkód, zwłaszcza jeśli pies woli spać w łóżku wtulony we właściciela.

Warto również rozważyć komfort i bezpieczeństwo. Jeśli mamy dużego psa, to spanie z nim może być niewygodne, ponieważ zwierzę stara się zajmować jak najwięcej miejsca, co czasem prowadzi do małych konfliktów na łóżku. Właściciele małych psów powinni uważać, aby nie przygnieść swojego pupila, co jest niebezpieczne zarówno dla zwierzaka, jak i dla nas. Mały pies w łóżku może być ,,chroniony” np. przez swoją własną poduszkę, czy koc.

Zwolennicy trzymania psa z dala od łóżka twierdzą, że pozwolenie na wchodzenie psu do łóżka może sprawić, że poczuje się on dominujący. Jednak okazuje się, że nie ma na to dowodów, a psy, które śpią z nami, czują się bezpieczniej i uważają to za wzmacnianie więzi. Teoria dominacji nie sprawdza się w praktyce, więc jeśli nie ma innych przeciwwskazań, to nie ma problemu, żeby pies spał w łóżku z właścicielami.

Nawet jeśli nie mamy nic przeciwko temu, że nasz pies śpi w naszym łóżku, warto ustalić kilka zasad, które ułatwią nam kontrolowanie zachowań zwierzaka. Ważne jest, aby pies szanował naszą decyzję i wchodził na łóżko tylko na naszą zgodę. Również nauka schodzenia z łóżka na komendę jest istotna.

Pies nie powinien spać w łóżku, jeśli blokuje nam do niego dostęp lub robi się agresywny, gdy chcemy się położyć. Jeśli zajmuje miejsce jednego z domowników, trzeba go upomnieć, aby ustąpił. Ważne jest także, aby pies miał swoje własne miejsce, gdzie może odpoczywać, gdy łóżko nie jest dla niego dostępne z różnych powodów.

spanie z psem

Zalety spania z psem w łóżku

Czy istnieją faktyczne korzyści spania z psem w łóżku? Jak najbardziej!

  • obecność psa w łóżku pozwala na lepszą więź z psem i daje poczucie bezpieczeństwa – zarówno psiakowi, jak i właścicielowi. Pies czuje się bezpieczny w łóżku, o ile nie zmuszamy go do przebywania w nim.
  • głaskanie psa działa relaksująco, co jest nawet potwierdzone naukowo – podczas głaskania i przytulania wydzielana jest oksytocyna, czyli hormon, który redukuje stres.
  • w zimowe noce nie ma nic lepszego niż przytulenie się do puchatej i grzejącej kulki – nieważne czy małej, czy dużej.
  • nie jest to potwierdzone, ale gdy właściciele psów dzielą łóżko z pupilem to… mają większą odporność.

Zapewne istnieje więcej zalet, ale większość sprowadza się do samopoczucia pieska i właściciela.

Wady spania z psem w łóżku

Istnieją również minusy spania z psem w jednym łóżku, chociaż część z nich można zniwelować.

  • przede wszystkim spanie z psem w łóżku będzie niebezpieczne dla alergików. W nocy możemy mieć trudności z oddychaniem lub niebezpieczną reakcję alergiczną,
  • ważna jest higiena spania z psem oraz sama higiena psa. Raczej nie powinniśmy wpuszczać pieska do łóżka po spacerze czy ubrudzeniu się,
  • nie możemy zmuszać psiaka do spania z nami – pamiętajmy, że psy mają też swoje łóżka i jak każdy potrzebują swobody. Łatwo można po psiaku zauważyć oznaki stresu czy dyskomfortu.
  • jeśli pies nie chce zejść, próbuje zdominować właściciela, skacze i zajmuje całe miejsce w łóżku, to dobry sygnał, że trzeba oduczyć psa spania na łóżku.
  • branie do łóżka szczeniaka może nauczyć go ,,wymuszać” pewne zachowania. Warto nauczyć psa komendy zejdź, lub wspólnie udać się na trening. Pamiętaj, że w grę wchodzi również bezpieczeństwo psa.
  • warto pilnować, żeby piesek nie przynosił zabawek do łóżka. Jeśli pozwolimy mu w nim spać, to niech faktycznie będzie to miejsce odpoczynku, a nie zabawy.

Większość wad można zniwelować odpowiednią higieną oraz treningiem.

Co zrobić, gdy szczeniak chce spać w łóżku?

No właśnie – jak to jest z tymi szczeniakami? To również kwestia mocno indywidualna. Tak jak człowiek uczy się w szkole, tak szczeniak uczy się podczas pierwszych miesięcy życia. To, jak podejdziemy do wychowania szczeniaka, może determinować jego zachowanie na całe życie.

Najgorsze są zawsze pierwsze noce, ponieważ szczeniak, oddzielony od matki może piszczeć i próbować wymusić na nas głaskanie, przytulanie. Mamy wtedy tak naprawdę dwie opcje:

  • wytrzymać i przyzwyczaić psiaka do swojego miejsca do spania,
  • poddać się i wziąć pieska do łóżka,

Na szczęście za pomocą odpowiedniego treningu, można oduczyć psa wchodzenia na łóżko, nawet gdy jest dorosły. Twoim zadaniem, jest tak naprawdę… nauczyć psa spać, chociaż może to brzmieć dziwnie. Ważne jest trzymanie się zasad, czyli oduczenie psa wskakiwać na łóżko, bezpieczeństwo psa i właściciela.

Pamiętaj, że niezależnie czy jest to szczeniak, czy starszy piesek, to pies musi mieć swoje miejsce do spania. Jeśli będzie miał ,,dość” towarzystwa – uda się na swoje psie posłanie. Właśnie dlatego ważne jest przygotowanie legowiska dla psa lub odpowiedniego ,,gniazda”.

Od szczenięcych lat można również przyzwyczaić psiaka do spania w klatce kennelowej, o której napisaliśmy obszerny artykuł.

pies w łóżku

Jak oduczyć psa spać w łóżku?

Jeśli nie chcesz, żeby psiak spał z Tobą w łóżku, istnieje kilka sposobów oraz zasad, które możemy wykorzystać, żeby oduczyć psa spania z człowiekiem.

  • uniemożliwienie, czyli takie zabezpieczenie łózka, które uniemożliwi spanie z psem w łóżku. Kładziemy np. coś, co zniechęci psiaka do wskakiwania na łóżko. Działa szczególnie dobrze, gdy musimy opuścić lokum lub nie mamy możliwości kontrolowania psiaka.
  • trening z psem to kolejny ważny aspekt. Warto nauczyć pieska dwóch skutecznych komend. Nie, która powoduje natychmiastowe przerwanie jego zachowania oraz na miejsce, gdzie wysyłamy pieska na swoje wyznaczone miejsce np. legowisko.
  • co jeśli piesek wskoczy na łóżko? Nie używaj kar, czy przemocy – wystarczy nauczyć go również odpowiedniej komendy, w tym przypadku zejdź. Możesz trenować ją cały czas, nawet w parku na ławkach itp.

Warto uczyć psiaka odpowiedniego zachowania od najmłodszych lat. Jeśli nic nie pomaga, to zostaje uniemożliwienie wejścia przez zamykanie drzwi lub specjalne bramki.

Zamiast łóżka – wygodne legowisko dla psa

Warto upewnić się, że pies ma swoje miejsce do spania. W tym przypadku niezbędne okaże się dobrze wybrane legowisko dla psa. Jeśli psiak będzie miał swoje wygodne posłanie, to zmniejsza się szansa na wskakiwanie na łóżko i zajmowanie naszego miejsca. Przyzwyczajenie psiaka do legowiska może być długim procesem, ale na pewno będzie warto.

Należy dobrze wybrać legowisko, żeby odpowiadało rozmiarowi i potrzebom naszego pupila. Jeśli potrzebujesz porady, przeczytaj nasz artykuł o tym, jak je wybrać.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart