Szczeniak w domu – na co musisz się przygotować?

Bez wątpienia pojawienie się szczeniaka w domu przynosi wiele szczęścia, słodyczy i nowych aktywności, które rozświetlają każde mieszkanie lub dom. Pierwsze spotkanie ze szczeniakiem to najczęściej sama słodycz i rozpływanie się nad każdym jego ruchem. Niektórzy jednak zapominają, że mały szczeniak to bardzo dużo obowiązków, które trzeba spełnić, żeby zarówno piesek wyrósł zdrowy i gotowy na świat, jak i sprzęty w domu nie bardzo ucierpiały.

Jesteśmy zdecydowanymi przeciwnikami kupowania czy adoptowania szczeniaków bez odpowiedniego przygotowania, gdzie potem piesek ląduje w schronisku przez np. nieodpowiedzialnych właścicieli, bo się znudził, bo nadpobudliwy szczeniak zniszczył coś.

Nie jesteśmy trenerami psów, dlatego nie przeczytasz u nas dokładnych rad, jak wychować szczeniaka. Jednym z najlepszych wyborów jest udać się po prostu na szkolenie psa w wykonaniu specjalistów. Z przyjemnością natomiast podpowiemy Ci, na co przygotować się, jeśli już zdecydujesz się na szczeniaka.

Adopcja szczeniaka lub zakup z hodowli – jak zrobić to DOBRZE?

Nie chcemy tu decydować za kogoś, czy lepiej kupić psa, czy adoptować. To zawsze indywidualna decyzja moralna, ale również trzeba zwrócić uwagę np. na możliwe choroby, ,,czystość” hodowli, i wiele innych czynników.

Jeśli zamierzasz kupić psa z hodowli, przede wszystkim najważniejsze jest upewnić się, że nie jest to pseudo-hodowla. Niestety rozmnażanie psów bez pozwoleń i ,,na czarno” to na tyle lukratywny biznes, że wiele osób kusi się na tańszego, ale rasowego szczeniaka. Problemem jest cena – szczeniak z dobrej hodowli może osiągnąć naprawdę wysoką cenę. Nie kuś się jednak na tańszą wersję z pseudo-hodowli. Po pierwsze wspierasz często niemoralne rozmnażanie psów (tzw. puppy mill), po drugie zwiększasz ryzyko wystąpienia u pieska choroby. Takie hodowle zazwyczaj nie przywiązują uwagi do badań, czy potencjalnych problemów zdrowotnych.

Jeśli adoptujesz psa, ważne jest, żeby dobrze rozeznać się, skąd pies jest. Dopytaj o rodziców (jeśli jest możliwość), o zachowanie w schronisku, o historii chorób (jeśli jest). Nie zawsze uzyskasz wszystkie informacje, dlatego trzeba być gotowym na wiele różnych scenariuszy. Przygotowanie do przyjęcia szczeniaka w domu powinno być przemyślane i poprzedzone odpowiednimi działaniami, o których napiszemy dalej.

Wybór rasy szczeniaka

Kolejną ważną decyzją jest wybór rasy. Oprócz kierowania się naszymi marzeniami czy wyglądem musimy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych rzeczy.

 1. Wiedza o rasie to absolutna podstawa. Musimy wiedzieć jakie problemy zdrowotne mogą występować, co może stać się podczas dorastania, jakie wymagania będzie miał pies na różnych etapach życia.
 2. Nasze możliwości majątkowe. Nie ma co ukrywać, że duży pies, który potrzebuje przestrzeni, nie będzie nadawał się do kawalerki / pokoju.
 3. Charakter nasz i wybranej rasy. Jeśli wolisz spędzać dnie przed kanapą, to zastanów się, czy na pewno chcesz szczeniaka rasy pracującej, który wymaga mnóstwo treningu, zabawy i wysiłku.

Jak widzisz, nawet wybór rasy szczeniaka może być wymagający. Pierwsze dni życia szczeniaka w nowym domu bardzo kształtują charakter na przyszłość, ale nie ma wątpienia, że geny odgrywają dużą rolę. Jeśli wybór rasy szczeniaka będzie przemyślany, to nic nie stoi na przeszkodzie, do przyjęcia nowego przyjaciela!

Obowiązki i przyjemności z szczeniakiem w domu

Szczeniak potrzebuje czasu na to, żeby przyzwyczaić się do nowego domu, a ciebie jako odpowiedzialnego właściciela będzie czekać kilka obowiązków. Możesz jednak mieć pewność, że jeśli ty przyłożysz się do wychowania, dobrego żywienia i innych czynników, zyskasz lojalnego przyjaciela, który będzie dawał ci dużo radości w życiu. Nic nie cieszy tak bardzo jak powrót z pracy do merdającej ogonkiem puchatej kulki prawda?

Jakie są obowiązki właściciela, a przez to z czasem obowiązki szczeniaka?

 1. Nauka dobrych nawyków u szczeniaka od najmłodszych lat życia pozwoli na ułożenie psa i zapobiegnie negatywnym zachowaniom w przyszłości (agresji, niszczeniu rzeczy itp.)
 2. Socjalizacja szczeniaka zaowocuje na przyszłość. Niejeden wychowany pies, ale bez socjalizacji, jest idealny, dopóki nie pojawi się inny piesek w pobliżu.
 3. Zidentyfikowanie czy szczeniak ma problem zdrowotny jak najwcześniej, pozwoli na szybkie wyleczenie lub przystosowanie środowiska. Warto regularnie udawać się do weterynarza, co pozwoli np. wykryć pasożyty u szczeniaka lub całkowitą skłonność do chorób u szczeniaka.
 4. Prawidłowe żywienie szczeniaka. Odpowiednia dieta to najlepsza profilaktyka chorób, a dobrej jakości karma sprawia, że szczeniaki rosną, jak należy.
 5. Nauka higieny. Nie piszemy tu wyłącznie o spacerach, ale ważna jest również pielęgnacja szczeniaka. Przyzwyczajenie pieska do kąpieli od najmłodszych lat gwarantuje brak problemów przez dalszy okres życia.

Musisz mieć świadomość, że pierwsze dni będą naprawdę trudne. Tak jak dziecko, szczeniak potrzebuje czasu na naukę odpowiedniego zachowania i rozpoznania komend, pór spacerów i innych rzeczy. Zachowaj cierpliwość, która na pewno zaowocuje.

szczeniak

Ząbkujący szczeniak – wyzwania i problemy

Osobny akapit chcemy poświęcić największemu wyzwaniu podczas wychowywania szczeniaka – ząbkowanie. Ząbkujące szczenię szuka wszelkich możliwych rzeczy do gryzienia, ze względu na swędzące i bolące dziąsła. Jeśli zauważysz krew na piłce / zabawce, nie panikuj – najpewniej po prostu zaczęła się wymiana zębów z mlecznych na stałe. Wymiana zębów mlecznych może trwać od kilkunastu dni do kilku tygodniu. Zęby stałe szczeniaka są dużo bardziej wytrzymałe i podczas wzrostu wszelkie meble, kable i buty mogą mocno ucierpieć. Jak poradzić sobie z niszczycielskimi zapędami szczeniaka?

Zabawki dla ząbkującego szczeniaka

Podstawą będą tu odpowiednie gryzaki oraz zabawki. Najlepsze będą oczywiście naturalne gryzaki dla szczeniąt, takie jak żwacze wołowe, uszy świńskie i królicze. Pamiętaj, żeby dostosować gryzak do rozmiaru szczeniaka oraz jego zdrowia. Unikaj sklepowych, wysokokalorycznych gryzaków.

Piłki, gumowe zabawki i misie będą jak najbardziej odpowiednie dla szczeniaka, o ile będziesz uważać na ich stan – żeby np. szczeniak nie połknął wypełnienia misia lub dużej ilości gumy. W przypadku zabawek najważniejsze jest bezpieczeństwo dla szczeniaka, a nie, czy zabawka jest ,,fajna”.

Musisz również przygotować się na to, że często będzie trzeba kupić nowe zabawki, ale lepiej wymieniać gumową zabawkę niż biurko prawda? Jeśli chcesz zaopatrzyć się w preparaty zniechęcające do gryzienia, to skup się na składzie, żeby nie zaszkodzić pupilowi.

Legowisko i akcesoria dla szczeniaka

Kolejna ważna kwestia to akcesoria, takie jak smycz, szelki i obroża oraz legowisko. O wyborze odpowiedniego legowiska pisaliśmy już w tym artykule, ale należy pamiętać o jednej, bardzo ważnej zasadzie – unikaj kupowania legowiska w rozmiarze docelowo dorosłego psa. Legowisko powinno rosnąć wraz z pupilem, dzięki czemu nie będzie czuł się zestresowany zbyt dużą wolną przestrzenią. Nie oznacza to, że musisz mieć nowe legowisko na każde etapy wzrostu pieska, ale rozpocznij od mniejszego i co jakiś czas wymieniaj na nowe – większe.

W przypadku akcesoriów ważne jest przyzwyczajanie pupila do ich noszenia – szelki na spacerach, obroża ze znacznikiem np. cały czas oraz oczywiście nauka chodzenia na smyczy. Musisz się nastawić na to, że piesek na początku może nie rozmieć, że np. ograniczona kontrola na spacerze to bezpieczeństwo dla szczeniaka. Nie zrażaj się, cierpliwie wyprowadzaj psa na spacery i nagradzaj dobre zachowanie odpowiednimi smaczkami. Nadpobudliwy szczeniak może długo niszczyć akcesoria, wtedy warto udać się na profesjonalne szkolenie psa.

Ważne jest również, by akcesoria były dobrej jakości z bezpiecznych dla szczeniaka materiałów.

Szczekanie szczeniaka – nie karz psa za naturalny odruch!

Szczekanie to dla psa taka sama komunikacja jak dla nas rozmowa. Pierwsze dźwięki w nocy na pewno będą intensywne – szczeniak poczuje się zagubiony, bez braci, sióstr, mamy. Różni specjaliści twierdzą, żeby nie brać szczeniaka do łóżka i nie pocieszać go – może przez to nauczyć się wymuszać na nas pewne zachowania. Inni doradzają wzmocnioną czułość dla szczeniaka przez pierwsze dni w domu. Nie chcemy tu decydować za specjalistów, natomiast ważne jest, by nie karać szczeniaka za szczekanie. On i tak nie zrozumie, dlaczego jest karany.

Jeśli musisz np. opuścić mieszkanie i zostawić szczeniaka w domu samego, zadbaj o odpowiednie środowisko dla niego.

 • zabawki na czas nieobecności. Dobrym sposobem jest ,,wymienianie” zabawek, a nie dawanie dowolnie wszystkich. Wtedy na czas wyjścia dajemy ,,nową zabawkę” i szczeniak ma zajęcie,
 • wyznaczenie miejsca dla pieska w domu – ograniczona przestrzeń z dobrym legowiskiem, klatka kennelowa przykryta kocem, zamknięcie w jednym pokoju, wszystko to sprzyja spokojowi psa.

Jeśli pies ma bardzo duży problem ze szczekaniem, warto przemyśleć ponownie udanie się do profesjonalisty, który może rozpoznać, np. co niepokoi szczeniaka.

Socjalizacja szczeniaka

Ostatni temat, który chcemy poruszyć, to socjalizacja szczeniąt. Warto robić to jak najwcześniej – oczywiście po odpowiednich szczepieniach. Brak socjalizacji szczeniaka może być problematyczny w przyszłości, kiedy szczeniak nie będzie akceptował innych zwierząt ani psów. Coraz częściej można spotkać bezpłatne zajęcia, podczas których można przyjść ze szczeniakiem, żeby pobawił się z innymi pieskami. Pomocne w socjalizacji będą również psie parki oraz zwyczajnie – częste spacery i nagradzanie pieska za pozytywne interakcje.

Pamiętaj, że socjalizacja powinna być kontrolowana oraz bezpieczna pod kątem np. chorób. Interakcja z chorymi psami może spowodować pasożyty u szczeniaka, pchły itp. Jeśli szczeniak ma problem z innymi zwierzętami od najmłodszych lat, należy zidentyfikować problem, co pomoże zmniejszyć w przyszłości ewentualne problemy.

Tak jak wspomnieliśmy na początku – w przypadku szczeniąt zalecamy opiekę profesjonalistów takich jak weterynarze i trenerzy! Zdrowie naszego kochanego pupila jest najważniejsze!

2 thoughts on “Szczeniak w domu – na co musisz się przygotować?”

 1. Pingback: Jak wybrać najlepsze zabawki dla psa? - Zockiee

 2. Pingback: Jak skutecznie przyzwyczaić pupila do legowiska dla psa? - Zockiee

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart