Jak wybrać idealne legowisko dla swojego psa?

Wybór legowiska dla naszego czworonożnego przyjaciela to jeden z najważniejszych elementów wyprawki, na który powinniśmy zwracać uwagę. Nawet jeśli psiak lubi spać z właścicielami w łóżku, na kanapie czy swoim ulubionym fotelu, powinniśmy sprawić mu odpowiednie legowisko, na którym będzie mógł odpocząć w ciągu dnia. Zdrowy, zrelaksowany pies lubi mieć własną przestrzeń, w którą człowiek nie ingeruje oraz przesypia nawet kilkanaście godzin dziennie. Wyobraź sobie teraz odpoczywać na niewygodnym materacu lub łóżku… no właśnie.

Czym w takim razie należy się kierować, jeśli szukasz wygodnego legowiska? Odpowiedzi na ten temat postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.

legowisko dla psa

Rodzaje legowisk

W sklepach zoologicznych, klinikach weterynaryjnych i u różnych producentów znajdziesz różne typy legowisk. Poniżej wymieniamy kilka przykładów:

 • legowisko budka, idealne legowisko dla psów lubiących ciszę. Psiak może się w nim schować, posiada otwór, który pozwala na obserwowanie otoczenia i jednocześnie szybkie wycofanie się,
 • legowisko kanapa, posiada oparcie na całej swojej przestrzeni, jak nasze legowiska z serii FLAX lub POLY,
 • legowisko ponton, bardzo podobne do kanapy, ale z nieco niższymi oparciami,
 • legowisko materac, czyli proste legowisko bez boków, dla psów dużych, które lubią obserwować swoje otoczenie,
 • legowisko poduszka, czyli proste legowisko bez boków, które sprawdza się dla małych i średnich psów i jest bardzo łatwe w transporcie. Należą do nich przykładowo nasze poduszki z serii FLAX.
 • legowiska wiklinowe, wyłożone miękką poduszką, sprawdzają się głównie dla małych psów,
 • legowisko jaskinia, bardzo podobne do budki, ale z ,,opadłym dachem”. Dla psów zmarzluchów, ponieważ mogą się w nim schować jak pod kołdrą.

Do innych typów posłań / legowisk dla psów należą drybed (specjalne maty), koce dla psów, namioty, a nawet popularne i wszystkim znane budy.

Z jakiego materiału powinno być legowisko?

Idealne posłanie dla psa powinno być przede wszystkim miękkie. Psy podczas cyklu snu ciągle szukają najwygodniejszej pozycji, uwielbiają się wyciągać, czy też ,,wydrapać” jamę w puszystym wypełnieniu posłania. Stąd najlepiej wybierać miękkie materiały.

Popularnymi wypełnieniami legowisk są:

 • wata silikonowa, którą stosuje się również w np. kołdrach czy materacach. Włókna silikonowe przepuszczają powietrze, więc sprawdzą się dla psów alergików,
 • pianka poliuretanowa, którą stosuję się również np. w tapicerstwie.
 • granulat, chętnie stosowane w legowiskach dla dużych psów.

Równie ważny jest materiał zewnętrzny legowiska. Nawet u najgrzeczniejszego psiaka może zdarzyć się, że legowisko ,,wybuchnie”, no bo przecież te ślady po zębach to nie jego. Im bardziej odporne legowisko, tym większa szansa, że dłużej posłuży naszemu czworonogowi.

Ostatnią cechą materiału powinna być prostota czyszczenia. Czy to ślina, czy sierść, idealnym wyborem będzie legowisko, które można prać.

W Zockiee legowiska są wypełniane wysokopuszystą, miękką tkaniną, która obszyta jest odpornym materiałem i wzmocniona tytanowymi nićmi. Dodatkowo, są łatwe w czyszczeniu, co sprawia, że Twój pies może na nim wypoczywać przez długie lata.

Jak dobrać rozmiar legowiska?

Psy potrzebują legowisk dostosowanych do swojej wielkości. Nie musimy mówić, że duży rotweiller raczej nie będzie chciał spać na małym legowisku. Mały pies również może mieć problem z np. dużym legowiskiem, ponieważ nie będzie czuł się komfortowo.

Jak wybrać rozmiar posłania?

Zmierz długość psa i dodaj do niej ok. 30 cm. Pamiętaj, że w przypadku szczeniaków NIE WOLNO kupować legowiska w wymiarze ,,docelowym”. Może to sprawić, że szczeniak nie będzie czuł się komfortowo bez potrzebnej ,,odsłony”.

Legowisko dla małego psa

Dla małego psa zalecamy legowiska typu kanapa, które pozwalają im opierać się w różnych kątach posłania. Oprócz tego nadadzą się małe, miękkie budki, legowiska typu namiot czy też budka.

Legowisko dla dużego psa

Duży pies powinien mieć otwarte legowisko, na którym będzie mógł się wyciągnąć. W przypadku dużego psa również sprawdzi się np. kanapa, ale także materac czy poduszka. Ważne jest, żeby nic nie uwierało psa i nie było zbyt wielu nierówności, które mogą zaszkodzić stawom psiaka.

legowisko dla małego psa

Gdzie postawić legowisko dla psa?

Równie ważne co samo legowisko jest miejsce, w którym zostanie ono ustawione. Przy wybieraniu pomieszczenia nie kierujmy się estetyką, a tym, czy nasz pupil będzie czuł się bezpiecznie. Inaczej okaże się, że nawet nie chce z niego korzystać.

 • legowisko powinno być z dala od hałasu, tam, gdzie pies będzie mógł się wyciszyć i zrelaksować. Pamiętajmy, że zwierzęta są bardziej wyczulone na dźwięki.
 • postaw legowisko w miejscu, gdzie nie będzie odizolowane, ale również nie będzie tam zbyt wielkiego zamieszania. Kąt pokoju będzie lepszym wyborem niż np. przedpokój, w którym wszyscy się przemieszczają.
 • zadbaj o odpowiednią temperaturę,
 • obserwuj swojego psa. Jego reakcje np. na stres lub chęć bycia blisko ciebie pozwolą ci łatwiej zdecydować, gdzie postawić legowisko.
posłanie dla psa

Czyszczenie legowiska

Każde legowisko powinno być regularnie czyszczone. Pozwoli to uniknąć alergii, pcheł czy też szybszego zniszczenia się legowiska. Warto regularnie odkurzać legowisko, co pozwoli na usunięcie wszelkich drobin, ale też np. alergenów czy pchlich jaj.

Do czyszczenia legowiska nie używaj ostrych chemikaliów, które sprawią, że pies nie będzie chciał na nim spać. Maksymalna temperatura prania powinna być ok. 30 stopni, jeśli używasz pralki. Jeśli chcesz czyścić legowisko ręcznie, użyj delikatnych detergentów i namocz w nich gąbkę. Zdecydowanie warto również często wietrzyć legowisko, co pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnych zapachów.

czyszczenie legowiska dla psa

Legowiska w różnych fazach życia pupila

Oprócz rozmiaru legowiska, ważne jest również to, w jakim wieku jest nasz pupil. Inaczej podejdziemy do szczeniaka, a inaczej do dorosłego psa czy też seniora.

W przypadku posłania dla szczeniaka należy pamiętać, że nie wolno kupować legowiska dopasowanego do wielkości docelowej psa. Legowisko powinno rosnąć razem z czworonogiem. Warto również pamiętać, że młody pies może mieć problemy z utrzymaniem czystości, dlatego legowisko powinno być łatwe w czyszczeniu i wodoodporne.

Dojrzały pupil powinien mieć idealnie dopasowane legowisko tak, zeby móc na nic swobodnie zmieniać pozycję i się wyciągać. Łapy mogą nieco wystawiać, ale na legowisku musi się znaleźć cały tułów i głowa.

Najtrudniej jest wybrać odpowiednie legowisko dla seniora, ponieważ może dolegać mu mnóstwo chorób, a łapki nie są tak żwawe, jak kiedyś. Będzie spędzał więcej czasu na legowisku i odpoczywał, dlatego zadbajmy o jak najlepszej jakości miękki materiał i wypełnienie.

Jeśli jeszcze szukasz wygodnego legowiska dla swojego czworonożnego przyjaciela, odwiedź nasz sklep, gdzie znajdziesz różne typy legowisk robione ręcznie z najlepszych materiałów.

3 thoughts on “Jak wybrać idealne legowisko dla swojego psa?”

 1. Pingback: Jak zadbać o odpowiedni sen i wypoczynek psa? - Zockiee

 2. Pingback: Szczeniak w domu - na co musisz się przygotować? - Zockiee

 3. Pingback: Jak wybrać najlepsze zabawki dla psa? - Zockiee

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart