Jak skutecznie przyzwyczaić pupila do legowiska dla psa?

Nawet jeśli spędzimy godziny, żeby wybrać najładniejsze i najlepsze (w naszej ocenie) legowiska dla psa, to cały wysiłek na nic, jeśli nasz czworonożny przyjaciel nie będzie chciał spać w nim spać.

Niektórzy właściciele psów bagatelizują problem i pozwalają spać psiakowi, gdzie tylko chce – na kanapie, w łóżku i w różnych zakamarkach domu. Decyzja czy pozwolić psu spać w łóżku czy nie jest bardzo indywidualna, ale nawet wtedy według nas powinno się zainteresować legowiskiem dla psa i przyuczeniem do niego pupila. Dzięki temu piesek ma swój kąt i swoje miejsce, w którym może odpocząć od nas (a my możemy odpocząć od kochanego, ale rozpychającego się cielska w łóżku).

Pamiętaj, że psy wypoczywają inaczej niż ludzie i sen psa jest jednym z najważniejszych czynników zdrowotnych. Jeśli o niego nie zadbamy, to możemy doprowadzić do rozwoju groźnych chorób.

Jak zidentyfikować problem i wybrać najlepsze legowisko? O tym przeczytasz w naszym artykule.

posłanie dla psa

Jak wybrać kształt i rozmiar legowiska dla psa?

Rozmiar legowiska dla psa to pierwszy ważny wybór, gdy szukamy idealnego posłania dla naszego pupila. Tyczy się to zarówno dorosłych psów, jak i szczeniaków, ale sprowadza się w zasadzie do jednej zasady – nie może być zbyt małe lub zbyt duże.

Częstym problemem jest kupowanie legowiska dla szczeniaka w wielkości docelowej psa. Jest to błąd, bo piesek w nowym środowisku nie będzie czuł się bezpiecznie. O ile nie polecamy wymiany legowiska bardzo często (zwłaszcza gdy próbujemy przekonać do niego pupila), tak na pewno kupisz inne legowisko dla yorka, a inne legowisko dla dużego psa.

Sam kształt może wiązać się bezpośrednio z rodzajem legowiska, ponieważ jeśli mamy jeden rodzaj np. legowisko typu kanapa dla psa, to może być ono tworzone w różnych kształtach – owalnym, kwadratowym, prostokątnym itp.

Czy rodzaj legowiska dla psa mają znaczenie?

Wybór legowiska dla psa jest tylko pozornie łatwą sprawą, ponieważ zależy od charakteru, wielkości psa, indywidualnych preferencji, kondycji zdrowotnej psiaka i wielu innych czynników. Kilkukrotnie wymieniliśmy różne rodzaje legowisk dla psów, ale warto pamiętać o kilku zasadach dotyczących rozmiaru:

 1. Legowisko dla małego psa powinno zapewniać mu wygodę i bezpieczeństwo. Świetnie sprawdzą się tu legowiska z podniesionymi brzegami jak POLY lub FLAX oraz inne rodzaje typu budka.
 2. Legowiska dla piesków średniej wielkości można dostosować wyłącznie pod ich preferencje, charakter i wygodę. Ważne, żeby posłanie było odpowiednio miękkie i postawione w odpowiednim miejscu w domu.
 3. Legowisko dla dużego psa powinno brać pod uwagę jego wielkość – świetnie sprawdzi się tu poduszka dla psa np. FLAX (czyli otwarte legowisko), gdzie piesek będzie mógł wyciągnąć swoje długie łapy. Duże psy mają skłonność do chorób stawów, dlatego warto również rozważyć miękkie legowisko ortopedyczne dla psa.

Dlaczego przypominamy zasady wybierania legowiska dla poszczególnych piesków? Bo źle dobrane legowisko to pierwsza przyczyna, że twój pupil nie chce w nim spać. Wyobraź sobie gnieść się samemu na niewygodnym lub zbyt małym łóżku. Nieprzyjemna wizja, prawda?

legowisko dla psa dużego

Legowisko dla szczeniaka – trening

Przyuczenie do legowiska jak można przewidzieć – zaczyna się od ,,szczenięcych” lat. Szczeniak chłonie najwięcej zachowań, poznaje swoje otoczenie (w tym psie legowisko). Sprawdza zabawki i w dużej mierze to od właściciela zależy, czy posłanie dla psa będzie ozdobą, czy miejscem wypoczynku.

W jaki sposób przyzwyczaić szczeniaczka do legowiska?

 • od początku wprowadzaj jasne zasady, spraw, żeby legowisko kojarzyło się z czymś przyjemnym,
 • postaw legowisko w spokojnym miejscu, ale pamiętaj, że pierwsze noce mogą być trudne dla pieska – dobrze, żeby był niedaleko ciebie,
 • każde wejście do legowiska nagradzaj smaczkiem,
 • podawaj smakołyki i zabawki na legowisko tak, żeby utożsamiał je z dobrymi rzeczami,
 • nagradzaj, głaszcz i stosuj pochwały,
 • NIGDY nie karć czy krzycz na psa w legowisku,’
 • uzbrój się w cierpliwość – szczeniak potrzebuje więcej czasu, żeby polubić swoje łóżko dla psa.

Z czasem piesek będzie traktował swoje legowisko jako miejsce odpoczynku i sam zacznie spędzać tam czas i wypoczywać.

legowisko dla szczeniaka

Dorosły pies nie chce spać w legowisku – co zrobić?

Zdarza się tak, że również po treningu i faktycznym wybraniu najlepszego legowiska dla psa, nasz pupil nie chce w nim spać. Takie zachowanie może mieć kilka przyczyn:

 • zbyt duża lub mała powierzchnia do spania;
 • nieprzyjemny w dotyku materiał;
 • niewygodne wypełnienie legowiska dla psa;
 • złe umiejscowienie w przestrzeni domowej;
 • brud i nieporządek na posłaniu;
 • zbyt intensywny trening (który w psie wyrobił wizję, że posłanie = kara);
 • przyzwyczajenie (jeśli przez lata pies śpi z nami w łóżku.

Zidentyfikowanie jednej z tych przyczyn i jej poprawienie, powinno pomóc w rozwiązaniu problemu.

Dlaczego pies drapie legowisko?

Jeśli materac dla psa wygląda jak pobojowisko, warto sprawdzić kilka popularnych przyczyn, dlaczego twój psiak drapie nawet wygodne legowisko dla psa.

Do takich przyczyn mogą należeć:

 • instynkt i geny! Pamiętaj, że mimo że psiaki są z nami naprawdę długi czas to takie działania mające na celu ,,przygotowanie” sobie posłania (wykopania dziury, ułożenia liści itp.) są całkowicie naturalne.
 • potrzeba termoregulacji – psy wykopując głębszą dziurę, mogły zapewnić sobie chłód latem lub ochronę zimą, dlatego kopanie może być oznaką nieodpowiedniej temperatury. Może dodatkowy kocyk lub mata chłodząca rozwiążą sprawę?
 • potrzeba ścierania pazurów – w naturze służyłyby do tego np. ziemia czy grzebanie w ziemi. Psiak może wykorzystywać łóżko dla psa, meble i inne elementy wyposażenia, jeśli czuje potrzebę starcia pazurów.
 • wreszcie – nieodpowiednie posłanie. Jeśli twój pies nie może znaleźć sobie miejsca i długo ,,ugniata” legowisko, musisz sprawdzić, czy jest ono na pewno odpowiednio miękkie i wygodne.

Jak widzisz, w większości przypadków przyczyny są całkowicie naturalne. W łatwy sposób możesz zidentyfikować wyżej wymienione problemy i przynajmniej w niektórych sytuacjach zareagować. Wszyscy jednak wiemy, że rasy stworzone do kopania najchętniej zniszczyłyby absolutnie wszystko. Za to je kochamy.

Jak często wymieniać legowisko dla psa?

Odpowiedź na to pytanie brzmi – to zależy. W przypadku dorosłego psa o ile legowisko nie jest zbyt brudne czy zniszczone i regularnie je czyścimy, nie ma potrzeby częstej wymiany. Może to wręcz zaszkodzić psiakowi, bo nie będzie mógł przyzwyczaić się do swojego miejsca.

Inaczej sprawa ma się ze szczeniakami – tutaj musimy dobrze przemyśleć sprawę. Nie możemy kupić zbyt dużego legowiska, ale nie możemy też często go wymieniać. Inaczej piesek będzie miał problem z przyzwyczajeniem się. Do rozmiaru psa dodaj ok. 15 cm i bez problemu wybierzesz odpowiednie legowisko. Posłanie powinno rosnąć razem z pieskiem.

Czy mycie legowiska dla psa może zniechęcać pupila do spania?

Tak, jeśli używasz mocnych płynów do czyszczenia. Nie tylko mogą zniechęcać pupila, ale nawet uszkodzić jego skórę!

Do czyszczenia legowiska używaj raczej zwykłej wody i gąbki. Możesz częściej je odkurzać i przewietrzać, co na pewno pozwoli dłużej zachować jego świeżość.

Nasze legowisko dla psa możesz też prać w pralce do 30 stopni i bez problemu pozbędziesz się wszelkich zabrudzeń.

1 thought on “Jak skutecznie przyzwyczaić pupila do legowiska dla psa?”

 1. Pingback: Legowisko dla psa do samochodu - Zockiee

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart