Jak zadbać o odpowiedni sen i wypoczynek psa?

Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką możemy zapewnić swojemu pupilowi, jest sen i miejsce do odpoczynku. Zdrowy sen psa powinien wynosić nawet 16 godzin dziennie (czasem dłużej, a czasem krócej, co zależy od psa i jego wieku). Jeśli pies jest zestresowany, niewyspany, ma niewygodnie miejsce do odpoczywania — odbije się to na jego zdrowiu.

O wypoczynek naszego czworonoga możemy zadbać na kilka sposobów, ale najlepiej połączyć wszystkie. W sytuacjach stresowych zadaniem odpowiedzialnego właściciela jest zadbać jak najlepiej o uspokojenie pupila lub szybkie przywrócenie rzeczy do stanu wyjściowego.

W naszym artykule znajdziesz kilka pomocnych informacji, które pozwolą twojemu przyjacielowi na spokojny sen i jakościowy wypoczynek.

sen psa

Odpoczynek w ciągu dnia

Zanim przejdziemy do samego snu, należy pamiętać, że psy niekoniecznie mają taki sam rytm dobowy jak człowiek. W ciągu dnia piesek będzie odpoczywał kilkukrotnie, między spacerami, czy też posiłkami. Szczeniaki potrafią spać co chwila między jedzeniem a zabawą — często przypominają wtedy królika ze znanej reklamy baterii.

Najważniejsze dla odpoczynku psa w ciągu dnia są:

 • odpowiednie miejsce do drzemki lub położenia się. Może to być legowisko, ulubiona kanapa, dywan, nasłoneczniony kawałek podłogi. Warto obserwować psa i w początkowych fazach np. przesunąć jego legowisko tam, gdzie spędza najwięcej czasu. Pamiętajmy, że nawet gdy psiak lubi spać na kanapie, powinien mieć swój kącik i posłanie, na które może się wycofać w razie zmęczenia.
 • spokój. Jeśli pies drzemie, nie powinniśmy go stresować, wybudzać lub męczyć np. zmuszając do zabawy. Na wszystko jest czas, a tobie zapewne też nie spodobałoby się wyrwanie z drzemki w błahej sprawie.
 • jeśli podróżujesz, ważne jest zapewnienie jak najlepszych warunków psu. Sama podróż samochodem lub innym środkiem transportu może być bardzo stresująca, dlatego obecność właścicieli czy wygodne przenośnie legowisko są kluczowe.

Długość snu — jak wygląda zdrowy sen psa?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jak długo powinna trwać długość snu psa. Zależy to od rasy, wieku, aktywności w ciągu dnia, stanów zdrowotnych itp.

Zarówno szczenięta, jak i starsze pieski potrzebują więcej snu. Dla szczeniaka niezbędny jest on do prawidłowego rozwoju i dorastania. Im starszy psiak, tym mniej śpi, ale znowu potrzebuje więcej czasu przy okazji starzenia się.

Można wyróżnić mniej więcej takie fazy snu psa:

 • do 18 godzin snu — szczenięta,
 • od 12 do 14 godzin snu — dorosłe psy,
 • powyżej 14 i więcej, psi seniorzy.

Aktywne psy potrzebują więcej snu, żeby w pełni się zregenerować — zauważysz to u ras pracujących i trenujących. To samo dotyczy większych psów — ilość snu dla bernardyna będzie inna niż dla mopsa czy yorka.

Równie ważna, oprócz samej długości snu psa, jest jego jakość. Podobnie jak w przypadku snu ludzi, najwięcej procesów zdrowienia i odpoczynku zachodzi u psa w fazie REM. Stanowi od 12% całości snu, więc niezbyt wiele — jeśli psiak nie będzie mógł skorzystać z odpowiedniej długości REM, będzie stale zmęczony.

Jak poznać fazę snu psa? W fazie snu głębokiego, czyli właśnie REM, możemy zauważyć ruchy gałek ocznych, usłyszeć dźwięki, czy też drgania kończyn. Ważne jest, żeby wtedy nie panikować i nie wybudzać psa. Takie zachowanie jest zupełnie naturalne, a nagłe wybudzenie może go przestraszyć i finalnie — zmniejszyć jakość snu.

Twoim zadaniem jako właściciela jest zapewnić psu wygodny sen i możliwość bezstresowego oddawania się psim marzeniom w głębokiej fazie snu.

sen psa

Legowisko – jak wybrać i gdzie postawić?

Na naszym blogu znajdziesz obszerny artykuł na temat rodzajów oraz wyboru najlepszego legowiska dla swojego psa.

W tym artykule podsumujemy krótko, jakie cechy powinno mieć dobre legowisko:

 • dobrze dobrane rozmiarem. Rozmiar legowiska jest niezmiernie ważny dla odpoczynku pupila. Nie może być zbyt małe, ale również zbyt duże — inaczej pies poczuje się niekomfortowo. Jeśli chcesz dobrać rozmiar idealnie, dodaj 30 cm do długości psa. Pamiętaj, że legowisko musi rosnąć razem z psem!
 • wygodne i miękkie, legowisko powinno być z dobrej jakości materiałów, żeby nic nie uwierało lub drapało naszego pupila.
 • dopasowane do potrzeb — jeden pies będzie potrzebował zwykłej poduszki / materaca, inny natomiast pełnej budki, w której może się schować.
 • wodoodporne i odporne na zniszczenia — żebyśmy nie musieli co tydzień wymieniać na nowe.

W naszym sklepie znajdziesz trzy rodzaje legowisk, które łączą w sobie wygodę, odporność oraz wysokiej jakości materiały. Przygotowane są z myślą o tym, żeby co noc twój pupil miał dobry sen.

legowisko dla psa jeans Zockiee.pl

Wieczorna rutyna – jak nauczyć psa przygotowania do snu?

Kolejnym ważnym elementem sennej układanki jest wieczorna rutyna. Pies również lubi mieć mniej więcej stały plan dnia i swoje rutyny, dlatego nagłe zmiany mogą go wytrącać z równowagi. Wieczorny spacer, kolacja oraz wspólny relaks z właścicielami sprzyjają jego wypoczynkowi, a później przespanej nocy.

Jeśli uczysz dopiero psa rutyny, staraj się wybierać stałe godziny np. spacerów, nie zaczynaj zabawy tuż przed spaniem, daj jasne sygnały, że czas na sen. Pierwsze dni, zwłaszcza u szczeniaków, mogą być pod tym względem ciężkie, ale z czasem sam podłapie rytm dnia właścicieli i dostosuje się do niego.

Problemy ze snem – co robić, gdy pies nie może się wyspać?

Nawet psy cierpią na bezsenność! Może ona występować z wielu powodów, od zwykłych jak niewłaściwe legowisko, przez stany chorobowe, które trzeba skonsultować z weterynarzem.

Większość problemów możemy wyczytać z mowy ciała psiaka — pies zestresowany będzie szukał miejsca do ułożenia się, próbował się schować, piszczeć i dyszeć nawet bez ćwiczeń. W takim przypadku musisz sprawdzić kilka rzeczy:

 • czy pies ma widoczne problemy np. z poruszaniem się lub czymś, co sprawia ból,
 • czy nie ma np. pcheł, robaków w odchodach lub innych pasożytów, które można zauważyć gołym okiem,
 • czy legowisko jest postawione w odpowiednim miejscu,
 • czy nie ma czynników stresowych dla psa np. głośne dźwięki, przechodzący ludzie.

Jeśli pies długo nie może się wyspać, wtedy konieczna będzie konsultacja z weterynarzem.

Wyjazdy – jak zadbać o sen pupila w podróży lub w nowym miejscu

Wyjazd może być dla psa mniej lub bardziej stresującym przeżyciem. Dużo zależy od charakteru psa, tego, czy lubi podróżować samochodem lub celu podróży i jej długości.

Ważne jest, by w trakcie wyjazdu pies miał wygodne miejsce do odpoczynku / snu. Może to być np. specjalna poduszka położona na tylnym siedzeniu, różnego rodzaju maty, a nawet płachty, które przyczepia się do tylnych i przednich siedzeń.

Nie należy zapominać oczywiście o zabezpieczeniu psa, za pomocą specjalnego pasa dla psów. Jeśli twój pies jest przyzwyczajony do klatki kennelowej (która sama w sobie nie jest zła), może w niej spędzać podróż.

Jeśli pies źle reaguje na podróże, zadbaj o komfort, odpowiednie zabawki, wsparcie właściciela, częste przystanki na toaletę i podróż powinna przebiec bez problemów.

Czy psy mają sny?

Na to pytanie nadal nie ma jednoznacznej odpowiedzi popartej dowodami. Wiele teorii mówi, że tak, zwłaszcza podczas fazy REM, kiedy widzimy różne zachowania psiaka. Można wnioskować, że ruchy gałek ocznych są dowodem na podążanie za obrazami, co jest podobnym zachowaniem jak u człowieka.

Niezależnie od tego, czy pies wydaje mocne odgłosy, czy też przebiera łapami, NIE NALEŻY wybudzać psa z sennych marzeń lub nawet koszmarów. Jak opisaliśmy wcześniej, przerywa to fazę REM, czyli tą, gdzie psiak regeneruje się najbardziej. Wybudzając psa, bardziej mu zaszkodzimy niż pomożemy.

3 thoughts on “Jak zadbać o odpowiedni sen i wypoczynek psa?”

 1. Pingback: 7 mitów o wyborze legowiska dla psa - Zockiee

 2. Pingback: Jak skutecznie przyzwyczaić pupila do legowiska dla psa? - Zockiee

 3. Pingback: Legowisko dla dużego psa - jak wybrać odpowiednie? - Zockiee

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart