Legowisko dla psa do samochodu, czyli komfortowa podróż z czworonogiem

Jazda samochodem z pupilem może stanowić mniejsze lub większe wyzwanie. Wszystko zależy od charakteru naszego psiaka, jego wielkości w porównaniu do naszego samochodu i innych czynników. Można kupić specjalne legowisko samochodowe, można również rozważyć specjalne zaczepiane płachty i wiele innych rzeczy. Przede wszystkim jednak należy pamiętać, że dla psów podróż autem to całkiem inne przeżycie, dlatego warto zadbać o umilenie psu podróży.

Często podróżujesz ze swoim psem autem? Ten artykuł może być dla Ciebie.

Jakie legowisko do auta dla psa?

Co zrobić – przenieść ulubione legowisko do auta czy kupić specjalne legowiska podróżne dla psa? Odpowiedź jak zwykle brzmi – to zależy.

Z naszej perspektywy warto kupić dodatkowe legowisko przeznaczone specjalnie do podróży. Pozwala to na wyrobienie specjalnego ,,nawyku”, że legowisko podróżne = czas na podróż. Likwiduje też potrzebę ciągłego przenoszenia psiego posłania z miejsca na miejsce, co może zaszkodzić psu przy wypoczynku.

Przy wybieraniu legowiska należy mieć na uwadze dwie rzeczy – bezpieczeństwo i wygodę psa.

Legowisko powinno być dobrze dopasowane rozmiarem tak, żeby idealnie pasowało do pupila. Nie może być za duże, ponieważ istnieje ryzyko, że piesek się przewróci.

Kolejny ważny czynnik to odpowiednie miejsce dla legowiska. Jeśli piesek jest duży, możemy np. zagospodarować bagażnik jako miejsce na legowisko.

Ostatnim ważnym elementem jest materiał, który powinien być odpowiednio miękki, a jednocześnie wytrzymały na zabrudzenia (ciężko o czystość w podróży) i przetarcia.

Mając na uwadze te wszystkie cechy, możesz wybrać albo specjalne legowisko samochodowe albo zwykłe legowisko jak np. POLY lub FLAX, a także poduszkę, która idealnie sprawdza się w transporcie.

Jak montować legowisko do auta dla psa?

Jeśli masz specjalne legowisko samochodowe, to spokojnie możesz montować je prawie jak fotelik dla dziecka. Ma on specjalne zaczepy, które wpinasz w pasy bezpieczeństwa dla psów i po kłopocie.

Gorzej sprawa się ma, jeśli masz zwykłe legowisko, ale nawet wtedy można sobie poradzić. Przede wszystkim pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu psa pasem – nawet jeśli legowisko spanie podczas zdarzenia drogowego, piesek będzie bezpieczny. Można również przemyśleć położenie maty antypoślizgowej pod legowisko lub otoczenie go dodatkowym pasem (w obwodzie), dzięki czemu nie będzie się ześlizgiwać.

Jak przyzwyczaić do niego pupila?

Przyzwyczajenie psa do legowiska podróżnego nie różni się od tego, o czym pisaliśmy w tym artykule.

Po pierwsze, należy sprawić, żeby legowisko kojarzyło się z przyjemnymi rzeczami. Pomogą w tym smaczki, zabawki i przede wszystkim kojąca obecność właściciela. Możemy próby najpierw podejmować w samochodzie, który się nie porusza i po kilku takich sytuacjach (gdy pies się przyzwyczai do np. wskakiwania do legowiska) spróbować ruszyć.

Po drugie, należy oczywiście zadbać o wygodne legowisko z odpowiednich materiałów. Jeśli do samochodu rzucimy ,,byle co” to nie oczekujmy, że psiak będzie siedział w nim z przyjemnością.

Po trzecie, nie zmuszajmy, ani nie karzmy psa. W podróży mogą zdarzyć się różne rzeczy – wymioty przez chorobę lokomocyjną czy mała wpadka z toaletą. Jeśli dodatkowo w stresującej sytuacji ukarzemy psa, to potem możemy pożegnać się z jego chęcią do spędzania czasu w legowisku samochodowym.

Wszystkie trzy zasady przypilnowane, ale psiak dalej szaleje w samochodzie? Trzeba przemyśleć specjalistyczny trening lub pogodzić się z tym, że nasza psia pociecha ,,tak ma”.

Jazda samochodem – jak sprawić, żeby pies ją polubił

Podobnie jak z wszystkim, należy pamiętać, że nauka jazdy samochodem to proces. Przygotowaliśmy 5 wskazówek, które pomogą Ci nauczyć psiaka, że samochód = przygoda!

  1. Zacznij od szczenięcych lat, wtedy wiele rzeczy w głowie psa jest określane jako złe lub dobre.
  2. Nie zmuszaj psa do niczego – każdy przymus czy jeszcze gorzej kary to dla psa sygnał, że coś jest nieprzyjemne.
  3. Na początku po prostu zapoznaj psa z samochodem – nie musi do niego wsiadać. Otwórz drzwi i zobacz, czy psiak będzie chciał eksplorować, a może ucieknie w popłochu.
  4. Jeśli psiak panicznie boi się samochodu, kluczem do sukcesu może być łakomstwo – proponuj smaczki nawet na najmniejsze sukcesy takie jak podejście do samochodu, oparcie łap itp.
  5. Na początek, zanim wybierzesz się w długie trasy, warto posiedzieć z psem w uruchomionym aucie lub wybrać niewielkie trasy. Musisz przyzwyczaić pupila zarówno do odgłosu działającej maszyny, jak i nietypowego ruchu oraz przesuwających się obrazów.

Przede wszystkim – uzbrój się w cierpliwość i wszystko będzie dobrze!

Legowisko dla psa do samochodu

Najlepsze akcesoria samochodowe dla psów

Na rynku znajdziesz kilka akcesoriów (oprócz pasa, o którym piszemy dalej), które mogą ułatwić podróżowanie psa samochodem.

Mogą to być przykładowo:

  • mata do samochodu, która zaczepiana jest o przednie i tylne zagłówki. Dzięki niej piesek ma swoją bezpieczną przestrzeń, a dodatkowo zmniejsza się ryzyko zabrudzenia samochodu. Szczególnie przydatna na wyjazdy w wymagające podróże.
  • torba samochodowa / fotelik samochodowy dla psa, czyli idealne rozwiązanie dla mniejszych psiaków, które można zaczepiać pasami.
  • kratka / przegroda, którą możemy zaczepić, żeby ograniczyć psu możliwość przemieszczania się.
  • miski podróżne, które ułatwiają nawadnianie / karmienie.

Pas – obowiązkowy element psiej wyprawki

Czysto teoretycznie, nie ma nakazu, żeby pies podróżował zapięty pasami. Psiak musi podróżować tak, żeby nie zagrażać bezpieczeństwu osób w pojeździe oraz samemu nie być zagrożonym. Zgodnie z kodeksem ruchu drogowego pies w samochodzie jest traktowany jak ładunek i musi zostać odpowiednio zabezpieczony. Jeśli przewozisz psa w nieprawidłowy sposób, możesz otrzymać mandat w wysokości do 200 zł. Warto więc zabezpieczyć psiaka w odpowiedni sposób.

Może to być klatka lub transporter, a także ułożenie psa pod nogami, ale tu wchodzi w grę kwestia bezpieczeństwa samego psiaka. Zapięcie w pasy minimalizuje ryzyko podczas gwałtownego hamowania oraz ogranicza swobodę pupila, przez co nie będzie przeszkadzał nam jako kierowcy. W naszej ocenie, pas dla psa i odpowiednie szelki to obowiązkowy element każdej podróży.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart