Jak chronić psa przed kleszczami?

Piękna pogoda i sezon letni to czas długich spacerów z naszym pupilem. Niestety, czyha na niego jeden z najgorszych rodzajów pasożytów – kleszcz. Niezależnie, czy idziemy do lasu, czy też na łąkę, warto regularnie sprawdzać, czy pies ma kleszcza, żeby uniknąć groźnych chorób, przenoszonych przez te pajęczaki.

Nie zapominajmy również o sprawdzeniu samych siebie, ale w dzisiejszym artykule poruszymy to, co właściciele psów powinni robić, żeby ochronić swojego czworonożnego przyjaciela.

Choroby odkleszczowe

Gatunki kleszczy są bardzo zróżnicowane – jest ich ponad 900. Wszystkie natomiast są niezmiennie pasożytami i mogą powodować różne choroby. Zaczniemy od tego, jak rozpoznać objawy choroby, jak te choroby się nazywają i co mogą spowodować.

Babeszjoza

Najgroźniejszą chorobą u psa jest babeszjoza. Nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci naszego pupila. Rozpoznasz ją po kilku objawach takich jak:

 • wysoka gorączka,
 • brak apetytu u psa,
 • wymioty,
 • ciemny mocz,
 • opuchnięte stawy, węzły chłonne.

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, natychmiast udaj się do weterynarza.

Odkleszczowe zapalenie mózgu

Kolejna choroba jest trudna do rozpoznania, ponieważ może trwać bezobjawowo nawet kilka miesięcy. Ostra faza choroby trwa ok. 3 tygodni. Objawy tej choroby to apatia, ostra gorączka i osowiałość.

Anaplazmoza

Kolejna choroba przenoszona przez kleszcze, która jest wywołana bakterią, wnikającą do organizmu psa przy ukąszeniu kleszcza. Objawia się sennością, gorączką, kulawizną, napiętym brzuchem, wymiotami, biegunką oraz wzmożonym pragnieniem.

Wszystkie te choroby wymagają jak najszybszej wizyty u lekarza. Jeśli wcześnie zauważymy objawy, a kleszcz nie przebywał długo na skórze psa, mamy dużą szansę na szybkie wyleczenie pupila.

kleszcz u psa

Gdzie narażamy psa na złapanie kleszcza?

Jednym z często powtarzanych mitów jest to, że na złapanie kleszcza jesteśmy narażeni najbardziej w lesie. Być może to prawda w przypadku człowieka, który nawet w wysokiej trawie jest zawsze ponad nią, ale na niższego pupila różne gatunki kleszczy czyhają właśnie na podłożu.

Pies może złapać kleszcza nawet na łące, która została świeżo skoszona. Kleszcz atakuje psa, zaczepiając się na jednej z jego łap i szuka dla siebie dogodnego miejsca do żerowania. Często można znaleźć kleszcze właśnie w łapach, między palcami lub w zagięciach kończyn.

Kleszcz nie musi od razu się wgryźć, ale dzięki swojej budowie może łatwo poruszać się niezauważonym po skórze i zaatakować np. brzuch lub plecy psa. Podobnie jest w przypadku głowy – jest to częste miejsce żerowania kleszcza, ponieważ psiaki mają to do siebie, że węszą z głową w trawie.

Jak wyciągnąć kleszcza psu w domu?

Wiele osób zastanawia się, czy można samemu usunąć kleszcza. Jak najbardziej, a nawet stwierdzamy, że powinno się to robić! Istnieje kilka technik, które pozwalają na usunięcie kleszcza w prosty sposób.

Usunięcie kleszcza psu pęsetą

Najczęściej kleszcza próbujemy usunąć za pomocą pęsety. W tym przypadku należy pamiętać, że trzeba być ostrożnym, ponieważ gdy zbyt mocno ściśniemy wgryzionego (i pełnego) kleszcza, może on zwrócić wszystkie wnętrzności do organizmu psa. Zwiększa to niestety ryzyko zachorowania.

Oprócz tego problemem może być usunięcie kleszcza w całości – razem z otworem gębowym. Budowa kleszcza jest tak niefortunna, że w prosty sposób możemy oderwać odwłok, ale szczęki zostaną w ciele psa. Może to skutkować stanem zapalnym i doprowadzić do choroby, nawet jeśli kleszcz jest już martwy. Zawsze dokładnie sprawdź, czy kleszcz został usunięty w całości.

Za pomocą pęsety kleszcza należy usunąć w początkowym stadium żerowania, kiedy nie jest jeszcze tak pełny i podatny na pęknięcie. Delikatnie ujmij pasożyta jak najbliższej skóry psa i stałym ruchem (nie wykonuj nagłego wyrwania) ciągnij kleszcza, aż w całości wyjdzie. Skórę psa należy obserwować w kierunku np. zaczerwienienia lub obrzęku.

Jak usunąć kleszcza lassem z nitki?

Bezpiecznym i popularnym sposobem na usunięcie kleszcza, jest stworzenie małego lassa z nitki i zawinięcie go przy samym miejscu wgryzienia. Delikatnie zaciskamy pętlę, a gdy będzie już mocno trzymała, zdecydowanym, ale wolnym ruchem możemy wyjąć kleszcza z ciała psa. Przy tym sposobie nie ma ryzyka zgniecenia odwłoka i w 90% przypadków wyciągniemy kleszcza w całości.

Jeśli ją posiadasz, można w bardzo prosty sposób usunąć kleszcza kleszczołapką. Jest to specjalnie skonstruowany przyrząd, który działa podobnie jak lasso z nitki – trzyma kleszcza przy samej skórze i pozwala na proste jego usunięcie.

Jeśli nie masz pewności, że usuniesz kleszcza poprawnie lub jest w niedostępnym miejscu, udaj się do lekarza weterynarii.

Czy da się usunąć kleszcza za pomocą olejku goździkowego?

Wokół usuwania i ochrony przed kleszczami zdążyło powstać wiele mitów. Są to między innymi:

 • użycie olejków eterycznych,
 • smarowanie kleszcza czymś tłustym,
 • użycie olejku goździkowego,

Tymczasem żadne badania nie udowadniają, że te środki przeciw kleszczom są skuteczne. W przypadku np. tłuszczu kleszcz może tak samo zwrócić wnętrzności do krwi psa i narazić go na chorobę wywołaną bakteriami.

Jeśli chodzi o naszego pupila, zalecamy nie eksperymentować i korzystać ze sprawdzonych sposobów.

Sposoby ochrony psa przed kleszczami

Środki, które skutecznie wykazują działanie odstraszające kleszcze, można z grubsza podzielić na trzy obszary. Są to:

 • Specjalne obroże, które zawierają środki przeciw kleszczom. Nosząc taką obrożę, pies jest mniej narażony na ataki. Dodatkowo nie wymaga ona specjalnego traktowania – po prostu ją zakładamy. Można również doczepić specjalne zawieszki do obroży psa.
 • Tabletki. Mogą mieć bardzo zróżnicowane działanie odstraszające kleszcze, ale również od razu go zabijające. Przykładowe działanie jednej z tabletek to po ukąszeniu kleszcza i napiciu się przez niego krwi, dzięki specjalnym środkom prawie natychmiast umiera i usycha.
 • Olejki. Podobnie jak w przypadku obroży, są one wcierane (zazwyczaj w kark i nad ogonem) i mają za zadanie odstraszyć kleszcza. W takim przypadku kleszcz nawet już zaczepiony w sierści psa nie będzie chciał się wgryźć.

Metod ochrony psów jest naprawdę dużo, ale tak samo, jak z lekarstwem u człowieka, tak samo to, co zadziała na Twojego pupila, może być bardzo indywidualne. Nie dobieraj leków samemu, inna substancja pomoże w przypadku psów małych, inna w przypadku dużych, jeszcze inna w przypadku podatnych na choroby ras. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, żeby dobrać najlepszą ochronę.

ochrona psa przed kleszczami

Legowisko dla psa – dlaczego warto regularnie czyścić?

Pamiętaj, że sprawdzenie sierści i skóry psa nie zawsze wystarczy. Pies ma kontakt z wieloma czynnikami zewnętrznymi, które następnie przynosi do swojego legowiska. Nawet tam, kleszcz może się ,,zaczaić” po wędrówce ze spaceru i zaatakować pupila dopiero po jakimś czasie. Dlatego ważne jest regularne czyszczenie legowiska psa, żeby uniknąć takich sytuacji. W jednym z naszych artykułów przeczytasz, w jaki sposób zadbać o czystość psiego legowiska.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart