7 mitów których trzeba unikać przy wyborze legowiska dla psa

Przy wyborze legowiska dla psa narosło kilka mitów. Niektóre mniejsze, niektóre większe, ale wszystkie mogą wpłynąć na odpoczynek Twojego psa. O tym, dlaczego sen psa jest tak ważny, pisaliśmy w jednym z naszych artykułów. Dziś skupimy się na sprostowaniu kilku błędów. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedzieć, co jest najważniejsze przy wybieraniu idealnego i wygodnego legowiska!

Mit numer 1 – Legowisko dla małego psa może być duże

Niestety – rozmiar legowiska ma znaczenie. Często popełniamy błąd, kupując dla szczeniaka lub małego psa olbrzymie legowisko. Myślimy, że mały pies będzie miał dużo swojego miejsca i przecież to takie słodkie jak mały pies zakopuje się w dużym legowisku.

Tymczasem dostosowanie rozmiaru legowiska może zwiększyć komfort psa, zwyczajnie dając mu poczucie bezpieczeństwa. Pies najczęściej odpoczywa zwinięty, ponieważ jest to genetycznie zakodowana bezpieczna pozycja. Oczywiście lubi się rozciągnąć lub położyć na boku, dlatego legowisko powinno być dobrane do rozmiaru psa. Jak to zrobić? Najlepiej zmierzyć psa i dodać do tej długości 10 cm po obu stronach. Wtedy możemy mieć pewność, że dobrze wybraliśmy rozmiar.

Należy pamiętać, że psy podobnie jak ludzie – mogą mieć indywidualne potrzeby. Jeśli zauważymy, że nasz pies nie lubi spędzać czasu w legowisku, nie musimy go do tego zmuszać.

Mit numer 2 – Można kupić większy rozmiar posłania dla docelowo dużego psa

Kolejny błąd to kupowanie legowiska w rozmiarze dorosłego docelowo psa dla szczeniaka. Psie legowisko powinno rosnąć razem z psem, ponieważ przez cały czas daje to potrzebny komfort. Pies czuje się bezpiecznie na każdym etapie ,,dorastania”.

Wiąże się to z wyższymi kosztami, natomiast przełoży się na zdrowie pupila i potencjalnie mniejsze problemy na starość. Oszczędzisz trochę na weterynarzu, mając wypoczętego i odstresowanego psa!

Mit numer 3 – Rodzaje legowisk nie mają znaczenia

W jednym z naszych artykułów wymienialiśmy rodzaje legowisk. Dla przypomnienia może to być:

 • legowisko budka, idealne legowisko dla psów lubiących ciszę.
 • legowisko kanapa, posiada oparcie na całej swojej przestrzeni,
 • legowisko ponton, bardzo podobne do kanapy,
 • legowisko materac, czyli proste legowisko bez boków,
 • legowisko poduszka, czyli proste legowisko bez boków,
 • legowiska wiklinowe, wyłożone miękką poduszką, ,
 • legowisko jaskinia, bardzo podobne do budki, ale z ,,opadłym dachem”.

Tak samo, jak człowiek może potrzebować innego rodzaju materaca czy też poduszki, tak pies i jego charakter może potrzebować innego legowiska. Strachliwe psy wypoczną lepiej w budce czy jaskini, a duży pies, który lubi mieć kontrolę, skorzysta bardziej z pontonu lub poduszki.

Uniwersalnym wyborem jest legowisko typu kanapa, ponieważ posiada oparcia, gdzie pies może się oprzeć, a jednocześnie zapewnia widok dookoła. Do takich legowisk należą nasze POLY lub FLAX.

Mit numer 4 – Pies śpi w łóżku więc nie potrzebuje legowiska

Niektórzy akceptują psa w łóżku, inni absolutnie na to nie pozwalają. Jeśli należysz do pierwszej grupy, to nawet wtedy warto zainwestować w legowisko dla psa, które umieścisz w odpowiednim miejscu. Dlaczego?

Psy odpoczywają inaczej niż człowiek – zdrowy dorosły pieś śpi nawet 13 do 16 godzin dziennie. Jeśli nie może spać w łóżku cały czas (np. gdy je pościelisz), potrzebuje wygodnego legowiska, do którego może wracać w dowolnym momencie.

Drugi powód, czyli właśnie to wycofanie. Jeśli pies potrzebuje odpocząć od obecności właściciela, wyciszyć się, zrelaksować od hałasu codziennych czynności – musi mieć gdzie się schować. Idealnie wtedy sprawdza się miękkie legowisko w spokojnej części domu. Gwarantujemy, że twój pupil poczuje się lepiej.

Mit numer 5 – Dobra jakość nie ma znaczenia, legowisko i tak się zniszczy

Wiemy, że psom częściej zdarzają się niesamowite historie. Przecież to legowisko samo wybuchło, prawda? Nawet wtedy, warto zadbać o dobrej jakości legowisko, ponieważ na pewno nie chcesz samemu spać na zniszczonym materacu.

Jakie powinno być odpowiednie legowisko?

 • miękki materiał np. pianka lub poduszka w środku,
 • wytrzymałe obicie,
 • łatwe w czyszczeniu,
 • dobrane rozmiarem.

Te cztery cechy to absolutnie minimum, żeby twój pies mógł się wyspać. Chociaż łatwość w czyszczeniu będzie raczej atutem dla ciebie.

legowisko dla psa

Mit numer 6 – Legowisko nie musi być czyszczone

Regularne czyszczenie legowiska jest bardzo ważne dla zdrowia twojego pupila. Pisaliśmy o tym w naszym poprzednim artykule, ale podsumujemy najważniejsze powody.

 • Nieczyszczone legowisko może doprowadzić do rozwoju bakterii, pasożytów, robactwa, a co za tym idzie – chorób.
 • Miękkie legowisko szybciej się zniszczy pod wpływem brudu.
 • Długo nieczyszczone legowisko będzie później trudniejsze do wyczyszczenia (brud się kumuluje).
 • Drobiny przyniesione ze spaceru mogą nie tylko zniszczyć miękki materiał ale również podrażnić skórę psa.

Psy potrzebują legowisk czystych tak jak człowiek potrzebuje wypranej pościeli.

Mit numer 7 – Jedno legowisko wystarczy wszędzie – do klatki, piwnicy, samochodu

Nie jest to do końca mit, ale jak to często powtarzamy – dużo zależy od wielkości psa oraz samego typu legowiska. Poduszka będzie nadawała się jednakowo do klatki kennelowej, do kojca, samochodu, a nawet prosto na ziemi.

Z kolei np. budki raczej nie zabierzemy do samochodu. Częste przenoszenie legowiska może być również stresujące dla psa. Za każdym razem musi wtedy przyzwyczajać się do nowego otoczenia. Jeśli często podróżujesz z psem, zalecamy przynajmniej dwa legowiska – jedno do samochodu, a drugie do domu, którego nie będziesz przenosić.

Dlaczego dla psa warto wybrać właśnie legowisko Zockiee?

W naszej ofercie znajdziesz legowisko, które stworzone jest tak, żeby niwelować praktycznie wszystkie te mity. Wszystkie są:

 •  wodoodporne,
 •  odporne na zadrapania,
 •  miękkie,
 •  z wyjmowaną poduszką,
 •  z poduszeczką w zestawie,
 •  z możliwością prania w 30 st. lub ręcznie za pomocą gąbki z płynem,

Legowiska produkujemy w trzech rozmiarach, a poduszki w dwóch, dzięki temu znajdziesz idealne legowisko dla psów dużych, średnich i małych.

1 thought on “7 mitów których trzeba unikać przy wyborze legowiska dla psa”

 1. Pingback: Legowisko dla dużego psa - jak wybrać odpowiednie? - Zockiee

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart